2016. október 29-én szombaton, – rendünk 900 éves évfordulójára készülve, – ismét elzarándokoltunk egy ősi premontrei helyre, a felvidéki Ipolyságra (régi nevén sági prépostság – alapítva 1237 körül). Ez alkalommal is nagy érdeklődés övezte a zarándoklatot; két busszal, több mint százan érkeztünk Gödöllőről, Zsámbékról és Mányról a szép, kéttornyú ipolysági templomhoz. A premontrei nővéreket, testvéreket és a híveket nagy szeretettel fogadták az ottani atyák és segítőik a Szűz Mária tiszteletére szentelt templomban.
A zarándoklat legfontosabb eseménye az ünnepi szentmise volt (10h), amelyet Szent Norbert tiszteletére mutattunk be, Piusz kormányzó perjel atya vezetésével. Megerősítő volt a szentmise kegyelme és Piusz atya prédikációja mellett, hogy az oltárnál is négy premontrei áldozópap állt, a zenei szolgálatot is három premontrei szerzetes látta el, a padokban pedig premontrei nővérek imádkoztak a zarándokok élén.
A szentmise után két előadást hallgathattunk meg. Elsőként Márton atya beszélt a templomról, az építészeti dolgokról és érdekességekről. Utána Frigyes testvér avatott be bennünket Fegyverneki Ferenc ipolysági prépostnak (aki 1506-1535 között volt elöljáró) az életébe és munkásságába. Összefoglalva: az apátság a tatárjárás előtt a 13. század közepén alapult, virágkorát az 1270-es években érte el, működésének pedig a reformáció terjedése és a török hódítás vetett véget a 16. század közepén.
Az alkalom kapcsán csoportképek is készültek: a premontrei nővérekről és testvérekről a templomban, az egész zarándok tömegről pedig a templom csodásan faragott kapuja előtt.
Délben közösen elimádkoztuk az Úrangyalát, majd elfogyasztottuk ebédünket vidám beszélgetés és séta közepette. Az ipolysági templomtól, Szűz Máriától és vendéglátóinktól egy szép énekelt zsolozsmával búcsúztunk el, utána ketté vált a társaság; a gödöllői zarándokok hazafelé vették az irányt, a másik busz pedig elindult Márianosztrára a zsámbéki és mányi hívekkel.
A zsámbéki szervezők vágya volt, hogy az Irgalmasság Szentévének zárása előtt zarándoklat keretében, közösen lépjünk át az irgalmasság kapuján. Ennek tudtunk eleget tenni Márianosztrán, a pálos atyák segítségével, akik szeretettel fogadtak bennünket és beszéltek a pálosok helyi történetéről. Az irgalmasság kapuját imádsággal és énekekkel, litánia és az irgalmasság vesperásának elimádkozásával léptük át, Isten kegyelmét kérve.
Köszönjük az Jóistennek és a szervezőknek ezt a szép napot; reméljük még sok ősi premontrei helyre elzarándokolhatunk a jubileumra készülve.