Megemlékezés az 1945-ös gödöllői hadifogolytábor áldozatairól és emlékmenet a „málenkij robotra” elhurcoltak tiszteletére

Kérjük, a megemlékezésen és az emlékmeneten való részvételi szándékát az alábbi űrlap kitöltésével jelezze mielőbb, de legkésőbb február 25-ig, mert buszos férőhelyet csak az első 80-90 jelentkezőnek tudunk biztosítani: https://forms.gle/nSzQ4ojnS5geCgwD6



Nyolcvan éve, Budapest ostromakor a szovjetek Gödöllőn a Premontrei Gimnázium, Rendház és Konviktus épületéből (mai MATE főépülete) hadifogoly gyűjtőtábort alakítottak ki. Mivel az elhúzódó ostrom alatt kevés hadifoglyot tudtak ejteni, a katonakorú civil lakosságot szedték össze az utcai igazoltatások során, de volt arra példa, hogy a munkahelyeikről terelték ki a dolgozókat. Nem válogattak. A táborba egymás mellé került a német katona, a francia hadifogoly, a minisztériumi dolgozó és a gyári munkás. Itt raboskodott néhány napig Raoul Wallenberg, a svéd diplomata, Kovács Imre parasztpárti politikus, Raksányi Gellért színművész illetve Kosáry Domokos történész, akadémikus.

A tábor 1945 hideg telén két hónapig működött, január közepétől március közepéig. Kevés dokumentum maradt meg. Fényképet egyáltalán nem találtak, csak a visszaemlékezők leírásaiból tudunk következtetni az itteni körülményekre. A táborban megfordult foglyok számát 50–60 000 főre teszik. Minden emlékező a szörnyű zsúfoltságra, a rossz ellátásra és a teljes szervezetlenségre hivatkozik.  A civilek, akik a foglyok többségét adták, semmilyen eszközzel (pohár, csajka, evőeszköz) nem rendelkeztek, utcai ruhában, cipőben voltak a mínusz tíz fokos éjszakákban az udvaron, ha a termekbe nem fértek be. A fűtés megszűnt, nem volt ivóvíz, járvány tört ki és orvosi ellátás egyáltalán nem volt. Voltak olyan napok, amikor ötszáz holttestet vittek ki a táborból kézzel húzott lovasszekéren. Az összes veszteség a két hónap alatt több, mint ötezer ember volt, akik ismeretlen tömegsírokban porladnak valahol a közelben. Márciusban a megmaradt foglyokat gyalog Ceglédre hurcolták és onnan a Szovjetunió lágereibe „málenkij robotra” vitték. Sokan közülük sosem tértek haza.

Az áldozatok emlékére 1993-ban a Honvédelmi Minisztérium és az egykori hadifoglyok emléktáblát helyeztek el az épület udvarán, ezt 2011-ben javított szövegű emléktáblára cserélték, de a mai napig nincs emlékmű megszentelt helyen, mely emléket állítana az áldozatoknak és felhívná az emlékezők figyelmét. Az emléktábla a mai MATE főépületének belső, részben zárt udvarán van, látogatók oda ritkán tévednek. Március 8-án az épülettől nem messze eső Fácánosi Premontrei Sírkertben avatunk emlékművet, hogy nyilvános helyen lehessen megemlékezni a nyomtalanul eltűnt háborús áldozatokra. Ezen a napon emlékmenetet is szervezünk a gyalog elhurcolt foglyok útvonalát bejárva Ceglédre.

Az emlékmű állítása és az emlékmenet szervezése a Történelmi Vitézi Rend Üllői Alegységének kezdeményezésére, a Gödöllői Premontrei Apátság támogatásával valósul meg, de részt vesz benne Gödöllő Város Önkormányzata, a Gödöllői Városi Múzeum, támogatja a MATE. További támogatókkal folyamatban van az egyeztetés.